Mobil Desteği ve Seo

Mobil desteği ve seo meselesine ilişkin Google bizzat açıklama yaptı. Responsive sitelere sıralamada öncelik vereceğini, sıralama algoritmasını buna göre düzenlediğini deklere etti. Bu açıklama da aslında mobil desteğinin site sıralamasını etkileyip etkilemediğini en azından Google için gereksiz ve anlamsız hale getirdi.

Mobil desteği ve seo desteği konusunda Google açıklama yaptı fakat fiili deneyimlerimiz henüz çok belirgin bir sonuç olarak, olmazsa olmaz, başat bir şart olarak uygulanmadığını gösteriyor. Kimi sektörlerde yarıştığımız sitelerin birçoğu responsive olmamasına rağmen sıralamada zorluyor. Nakliyat, lokma, otomatik kapı gibi bir çok sektörde manuel olarak sizin de bunu aratarak görmeniz mümkündür.

Mobil desteği ve seo konusu henüz çok yeni olduğundan, Google açıklaması da henüz taze sayılabileceğinden ötürü sonuç bazlı odaklanmak için de henüz erken olabilir kanaatini de bir yerde tutmak gerekir. Her şey aynı gün ve aynı saatte olmuyor. Bir siteye Google bootunun gelme aralığı yaklaşık 15 gün civarı ise sonuçların en erken nasıl şekilleneceğini hesap etmek de zor olmasa gerek.

Mobil desteği ve seo konusu için en sağlam yaklaşım, sitelerin responsive olması, mobil destekli olması önemli, kaçınılmaz ve en mantıklı olanıdır. İnsanlar cep telefonlarını siteye bağlanmak için kullandıklarına göre, bu alışkanlık çok hızlı bir şekilde arttığına göre bunun olması her dair her açıdan artıdır. Seo desteği açısından da tartışmasız artıdır. “Mobil desteği site sıralamasını özellikle Google arama motoru için kaç sıra etkiler” tartışması spekülatif bir tartışmadır. Olumlu etkileyeceği ise tartışmasıdır. İnsanların cep telefonu ile sitenize bağlanması kolaylıkla gezinmesi, incelemesi hatta sizin ile etkileşime girmesi ticari, ekonomik ve optimizasyon açısından mükemmel bir husustur. Ki asıl amaç zaten budur. Seonun da, Google üst sıra çıkma olayının da asıl amacı budur. Bu amacın gerçekleşmesi içinde öncelikle sitenin bu özelliğinin, responsive özelliğinin, mobil desteğinin mutlaka olması gerekir.

Mobil desteği ve seo boş bir tartışmadan çıkması ancak siteye bu özelliğin kazandırılıp, seo çalışmasına, yani Google üst sıra çalışmasına devam etmek ile mümkündür.

 

 

Kaynak:http://www.vyazilim.com/mobil-destegi-ve-seo.html

Test

Form Gönderimi

Tamam