Sunucu Nedir?

Sunucu Nedir?

Teknik olarak ele alındığında sunucu; verilerin, bilgisayar ağları üstünden kullananların erişimine aleni olarak barındırıldıkları bilgisayar sistemlerine verilen isim. Daha rahat bir ifadeyle sunucu, kullanıcının verilere online olarak ulaşabilmesini elde eden, bu verileri onların kullanımına sunan sistemlerdir.

Sunucu denilince çoğu zaman akla evvela bir donanım bileşeni gelir fakat bir sunucu ancak fizyolojik bir cihazdan oluşmaz. Bu cihazlar, bir sunucu olarak çalışabilmeleri için hususi yazılımlara gereksinim duyarlar. Bu yazılımlar da sunucu cihazlarının içerdikleri verileri, kullanım amacına en müsait biçimde sunabilmelerini sağlar. Örneğin bir oyun sunucusu ile bir e-posta sunucusunda bulunan temel yazılımlar benzerlik gösterse de, kullanım amacını doğru biçimde yerine getirmesini elde eden değişik ve hususi yazılımlara sahiptirler ve bu amaca gore optimize edilmişlerdir.

Bir sunucunun en mühim özelliği veri akışını güvenli, kesintisiz ve istikrarlı bir performans ile sağlayabilmesidir. Bu yüzden her sunucu donanımsal olarak gelişmiş özelliklere haizdir ve bir çok vakit ek donanımlar ile güçlendirilir. Örneğin muhtemel bir enerji sorununa karşı kesintisiz güç deposu yapısı, durmadan çalışan makinelerin aşırı ısınmasına karşı hususi soğutma yapıları, verilerin yüksek hızda ve hatasız bir biçimde istemcilere aktarılabilmesi yada gerektiğinde yedeklenebilmesi için hususi kablolar, büyük sunucu sistemlerinin mühim ek birimleri içinde sayılabilir.

Test

Form Gönderimi

Tamam