Kaliteli Web Tasarımın Unsurları Nelerdir?

Kaliteli, kullanışlı ve etkileyici bir web sitesi hazırlamak veya böyle bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız temel kurallara mutlaka uymanız gerekir. Bir web tasarımında olması gereken unsurlar şunlardır;

Görsellik: Hedef kitle çok iyi tespit edilerek, görsel olarak kullanıcının dikkatini çekecek ve hoşuna gidecek unsurlar kullanılmalıdır.

- İçerik: İçerikte kullanılan her türlü unsur kullanıcıyı etkilemeli ve bıkkınlık yaratmamalıdır. Ayrıca içerikte kullanılan başlıklar ve kelimeler arama motorunda en çok aranan unsurları kapsamalıdır. Böylelikle siteye giren kullanıcı sayısında bariz bir artış sağlanabilir.

- Güvenlik: Kullanıcı sitede gezinirken özel bilgilerinin güvende olduğunu ve kötü amaçla kullanılmayacağını bilmelidir.

Düzen: Web sitesinde kullanılan video, grafik ve metinlerin kullanıcıyı sıkmayacak ve yormayacak bir düzende olması gerekir. Kullanıcı erişmek istediği bilgiye rahatlıkla ulaşabilmelidir. Böylece kullanıcının web sitesinde daha uzun süre sıkılmadan kalması sağlanabilir.

Renk: Kullanıcılar tarafından genel kabul gören renklere göre tasarım yapılmalıdır. Trende göre renkler güncellenmelidir. Unutulmamalıdır ki kullandığınız renkler zamanla markanızla özdeşleşebilir.

Grafikler: Bazı grafikler yüksek boyutta alan kaplaması nedeniyle sitenin hızında yavaşlamalara neden olabilir. Bu nedenle sitenizin hızını olumsuz etkilemeyecek grafikler kullanmak gerekir.

Fontlar: Görsellik açısından fontlar (yazı tipleri) en önemli unsurlardan birirdir. Bundan dolayı göze hoş gelen fontlar kullanılmalıdır.

- Mobil Uyumluluk : Artık günümüzde mobil cihazlar kullanıldığına göre bir web sitesinin mobil uyumlu olması kesinlikle gereklidir.

On Yazılım hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen onyazilim.com/hakkimizda sayfamızı ziyaret ediniz.

Web Yazılımı Nasıl Yapılır?

Haber siteleri, alışveriş siteleri, firma siteleri, sosyal ağ siteleri web yazılım örnekleridir, biraz açacak olursak bu sitelerde olan ve olmasını istediğiniz tüm içeriklerin ve bunları kontrol edebileceğiniz fonksiyonların bir arada olmasına web yazılım denir. Tasarımı yapılan bir web site taslağının web sitesine dönüştürülmesi ve internette yayınlanarak kullanıma açılması işlemine web yazılım denir. Amacına göre web yazılım tek bir sayfadan da binlerce sayfadan da oluşabilir.

Günümüzde zamanımızın büyük bir çoğunluğu internet ortamında geçiyor. Bazen bir web sitesinin yöneticisi olarak, çoğu zamanda kullanıcı olarak internette bulunuyoruz. Web sitesinin nasıl yapılması gerektiği herkesin merak ettiği bir sorudur. Bir web yazılımı ve tasarımında yapılması gerekenler şunlardır.

- Güvenilir ve güçlü bir hosting hizmeti seçmelisiniz.

Web sitesini koyabilecek bir alanınızın olması gerekir. Bilgisayar terimiyle hosting satın almanız gerekir.  Aynı zamanda domain satışı yapan güvenilir firmalardan alan adı alarak, web sitesinin adresini de belirlemeniz gerekir.

Günümüzde yüzlerce hosting seçeneğiniz mevcut ancak önemli olan güvenirlik unsurudur. Bu nedenle başta güvenirlik olmak üzere bazı özelliklere sahip bir hosting sağlayıcısı seçmek son derece önemlidir. Seçeceğiniz hosting sağlayıcılarında şu unsurların mevcut olması gerekir.

Güvenilirlik: Hosting sağlayıcısının garanti verdiği uptime (Bir sunucunun garanti edilen minimum çalışır durumda kalma oranı).

Depolama: Öncelikle ne kadar büyüklükte bir site kuracağınız ve ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğunuzun tespiti önemlidir. Yüksek miktarda fotoğraf, video veya grafik bulunduran siteler için daha fazla depolama alanına ihtiyaç vardır.

Bant Genişliği (bandwidth): Kullanıcıların sitenize her giriş için yapmış oldukları toplam internet indirme oranına Bandwidth denir. Eğer hosting sağlayıcınız yeterli bant genişliğini sağlayamazsa sitenizde yavaşlamalar ve çökmeler yaşanabilir.

Belritilen unsurlar hosting sağlayıcınızda bulunması gereken temel unsurlardır. Ayrıca destek hizmetlerinin çözüm üretici olması gerekir. Verilerinizin kaybolmaması, sitenizde yavaşlamalar ve çökmeler yaşanmaması için güvenilir ve iyi bilinen bir hosting sağlayıcısı firmalar seçmelisiniz.

 

Web Yazılım Ne İşe Yarar?

Web yazılımın amacı oluşturulan web sitesinin internet vasıtasıyla tüm dünya çapında  kullanıcılara hizmet verebilmesidir. Böylece site sahibinin amacı  doğrultusunda milyonlarca kullanıcıya yani hedef kitlelerine ulaşabilmelerini sağlar. 

Web yazılım sayesinde gerçekleştirilen bu geniş kitlelere ulaşma işleminin kullanıcıların görebildiği ve göremediği şeklinde iki yüzü vardır.

Kullanıcılar tarafından görülebilen kısım internette ulaşım durumunda herkesin karşısına çıkan web sitesinin tasarımının olduğu, logosunun olduğu ve kişilerin yada şirketlerin ürün, hizmet yada amacına göre farklı içeriklerin bulunduğu kısımdır. Kullanıcılar tarafından görülemeyen arka planda ise yazılımcının web sitesininin sorunsuz ve güvenli çalışmasını sağlamak amacıyla kurduğu yönetim paneli bulunur. 

Web Sitesi Tasarımını Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu konuda profesyonel ve kaliteli bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız profesyonel şirketlerden hizmet almalısınız. Herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman çözüm üretmekte zorlanabilirsiniz.

Web sitesi tasarımı yapabilmek için (domain ve hosting seçimi sonrası) web sitesi kurulum aracını seçmelisiniz. Web sitesi tasarlamak hakkında çok az bilgiye sahipseniz hazır paket olarak adlandırabileceğimiz bazı kurumsal firmalara (go daddy) ait ‘hazır web sitesi’ ürünlerinden faydalanabilirsiniz. Hazır web sitelerinin swipe to style arayüzü ile yazı ve fotoğraf ekleme, renklendirme vb. işlemlerini yapabilirsiniz.

Web sitesinin ilk aşamasını yaptıktan sonra içerik yönetimi konusu önemlidir.

Bu aşamada yapmanı gereken bazı temel unsurlar bulunmaktadır.

- Öncelikle ana sayfa seçimi ve sayfada bulunması gereken temel bazı bilgilere yer vermelisiniz. Hedeflerinizi ve deneyimlerinizi anlatan kısa öz kelimeler ve görseller bulunmalı.

- Eğer bir ticari firmaysanız ürünlerinize ait güzel görselleri sayfaya yerleştirmelisiniz. Ürün üzerine tıklandığıda en temel ve detay bilgilere ulaşabilir olmalıdır.(Fiyat-ödeme araçları-taksit bilgileri-iade şartları)

- Müşterilerinizin sizinle bağlantı kurabilmesi için iletişim bilgileriniz bulunmalıdır. Bu iletişim ağı üzerinden 24 saat ulaşılabilir olmalısınız.

- İstek ve talepler için form oluşturun ve mutlaka geri dönüş sağlayın.

-Siteniz mobil cihazlar ile uyumlu olmalıdır.

Web Tasarımı İçin Yardım Almalı mıyım?          

Web tasarımı yapmak kolay gibi görünse de kaliteli bir web sitesi için profesyonel destek alınması gerekmektedir. Bazı problemler karşısında kodlama bilgisine sahip olmanız gerekebilir. Bu durumlarda hem sorunun çözümü hem zaman kazanç noktasında yardım almanız önemlidir.

Test

Form Gönderimi

Tamam