Sosyal Medya ve Seo

Sosyal medya seo ilişkisini genel olarak bu işe kafa yoran herkes ön görmektedir. Tam olarak nasıl olduğuna dair kesin bilgi ve bulgular var mıdır? Bilemiyoruz. Bildiğimiz şudur: Link Edin, Twitter, Face book ve benzeri iletişim alanlarında yayınlanan site linki nasıl bir fayda sağlar?

Sosyal medya seo ilişkisi şöyle pratik de düşünülebilir. Yeni bir ürün ya da sayfa yüklediniz sitenize. Bu ürün veya sayfayı face book sayfanızdan paylaştınız. Yüzlerce arkadaşınız olduğunu var sayar isek, yüzlerce insanın tıklaması, face den ssitenize gelmesi mümkündür. Bu müthiş etkili olur. Bu etkinin sonuçları sitenizin Google de yukarı doğru, tırmanmasına etki eder.

Sitenize eklediğiniz, sayfaların twitter da paylaşımı da benzeri fayda sağlar. Paylaştığınızı bir de takipçilerinizin paylaştıklarını varsayar iseniz… Birde sitenizin beğenisin artması da çok çok iyi fayda sağlar. Sosyal medya mecrası o denli yaygın ki, buna en başta Google plus örnek gösterilip, değerlendirilmesi gerekir. Google artı da paylaşımları oldukça önemsiyor, değerlendiriyor.

Sosyal medya seo etkisini şu denklem üzerine de kurabiliriz. Sitenizin, sayfalarınızın ya da ürünlerinizin tanımasını ve bilinirlilik düzeyini artırmaktadır. Beğeni kazandığında, zaten Google de takdirini yani üst sıra ödülünü alır. Tek başına sosyal medya mecrası değil olay. Olay sitenizin, ürünlerinizin, sayfalarınızın çok iyi olmasıdır. Sosyal medya bu iyi siteyi tanınır, bilinir ve tıklanır hale getirme de ise muazzam rol oynuyor. İyi site, iyi sayfalar, iyi ürünler yok ise, sosyal medya olumsuz rol de oynayabilir. Sitenizin iyi olmayan özellikleri daha çok yaygınlaşacak ve daha çok insan, beğenmediğini Google arama motoruna bir şekilde belli edecektir. Örnek on, yirmi ya da otuz insan girip, girdiği gibi de aynı anda çıkıyor ise bu Google tarafından insanların bu siteyi, bu sayfayı ya da bu ürünü beğenmedikleri anlamına gelir ve sıra kaybına neden olur.

Sosyal medya seo ilişkisi demek ki, iyi, kaliteli site, sosyal medya ile kalitesini hızlıca yaygınlaştırır ve kalitesi beğenilen site veya sayfa ya da ürün Google de üst sıraya tırmanır. Kötü, olumsuz site, sayfa ya da ürün de sosyal medya da daha çok yayılır ise, Google de daha çok sıralama kaybeder.

 

 

 

 

 

Kaynak:http://www.vyazilim.com/sosyal-medya-ve-seo.html

Test

Form Gönderimi

Tamam