Yazılım ve Tasarım Sorunları

Yazılım ve tasarım sorunlarının başında, işverenin tasarım isteği ve algısı ile, grafikerin istek ve algısının çakışmaması gelir. İşveren ile grafiker tasarımcı bir şekilde bir birlerini ikna ettiklerinde yazılım olayını pek hesaba katmadan ikna etmişlerdir. Bu sonradan çıkacak bir sorundur. Grafiker tasarımcı arkadaşlar genelde yazılım ve tasarım mevzuunda mesleki duyarlılık ve hassasiyetleri gereği tasarımdan asla taviz vermek istemezler. Buna mesleki duyarlılıkları açısından elbette hak vermek tartışma konusu yapmamak, tartışma dışı tutmak gerekir.

İşveren ile tasarımcının anlaştığı tasarım grafik halinde ya da html halinde yazılımcının çalışması için önüne geldiğinde, yazılım ile uğraşan önce performans, işlevsellik, verim, yüksek hız, olası en kolay kullanım gibi kavramlar üzerinden düşünerek tasarımı yazılım ile kodlama çabasına girer. Bir tasarımcı en güzel nasıl görünür sorusu üzerinden işini ele alır iken, bir yazılımcı en işlevsel nasıl kullanılır üzerinden tasarımı ele alır. Estetik ile işlevsellik hayatın her alanında yan yana yürüyemiyor. Keşke yürüyebilseydi. O zaman böylesi bir sorun olmazdı.

Bu yazıyı kaleme alan her ne kadar tarafsız gibi yazmak istese de işlevselliğin, estetik ile bütünleşmesi önceliği üzerinden hareket etmektedir. Bu yanılgılı ya da doğru bakış açısı değildir. Bu bilimin, felsefenin bilumum tüm düşünce disiplinlerinin tartışma konusudur. Burada bu tartışmaya katkı yapacak halde yoktur. Zira bu tartışma bizi hali ile aşmaktadır. Estetik üzerine beş cilt kitap yazan sanat severlerin düşünceleri araştırılmalı ki sonrasında bir iki söz, kelam edilebilmelidir.

Her ne kadar tasarımcı ve yazılımcı somut proje üzerinde olabilecek en gergin tartışmayı yapsa da her kes işinin sınırını sonuna kadar zorlayarak kendi istediğini dayatır. En verimli ve en güzel iş bu tartışmanın samimi yoğunluğu, araştırması ve çabası ile ortaya çıkar. Hem estetik hem işlevsel bir web yazılım web tasarım neden olmasın ki? Olabileceği olası tüm sınırları ile zorlamak bu işe emek verenlerin yeteneği, becerisi ve enerjisi ile gerçekleşecektir.

Web tasarım ve yazılım projeleri her ne kadar kod yazılımından kaynaklı soğuk ve mekanik gibi algı oluştursa da görselliğinden ötürü de sanatsal bir öze de sahiptir. Bir resim tablosu değildir web sitesi fakat bir kitap gibi diyebiliriz. İyi tasarım, verimli yazılım, okumayı da, bilgiyi de görselliği de nitelikli kılar.

 

 

 

Kaynak:http://www.vyazilim.com/yazilim-ve-tasarim-sorunlari.html

Test

Form Gönderimi

Tamam