Ödemeler Dünyasının Yükselen Yıldızı: Mobil Ödeme

Dijitalleşmenin getirdiği teknolojik gelişmeler sayesinde, ekonomiden sosyal hayata birçok alanda bir dizi yenilikle tanıştık. Bunların içinde, devrim olarak nitelendirilebilecek değişim, hiç şüphesiz ticaretin elektronikleşmesi oldu.

Elektronik ticaret (e- ticaret) geleneksel alışverişin kalıplarını değiştirmekle kalmadı, ödeme alışkanlıklarına da başka bir boyut getirdi. Öte yandan, mobil cihaz teknolojilerinde yaşanan hızlı ilerleme de, online ticareti ve doğal olarak da ödeme sistemlerini farklılaştırdı.

Bugün artık mobil ödeme diye bir kavramdan söz ediyoruz. Peki, bu yeni ödeme biçimi nasıl tanımlanıyor? Kısaca açıklamak gerekirse, akıllı telefonlar, tabletler ya da akıllı saatler gibi giyilebilir cihazlar üzerinden yapılan ödemeler, mobil ödeme olarak adlandırılıyor. Mobil ödemelerin iki şekli var. Bunlardan birincisi; uzaktan ödeme. Burada kastedilen, mobil cihazlar üzerinden yapılan online alışverişlerdeki ödemeler. Uzaktan ödemelerde bir banka ya da kredi kartı veya PayPal gibi bir ödeme sağlayıcısının hesabı kullanılıyor. Kullanıcıların bilgilerini sisteme girerek yaptıkları bu ödeme işleminde, harcama miktarı tüketicilerin banka hesaplarından çekiliyor. Yani uzaktan ödemelerde, ödeme işlemi bir web tarayıcısı ya da uygulama üzerinden başlatılarak, internet üzerinden online veri transferi ile tamamlanıyor.

Test

Form Gönderimi

Tamam