Web Sitesi Yapılırken Hangi Programlama Dilleri Kullanılır?

Web Sitesi Kurmak İçin Gereken Programlama Dilleri Nelerdir?

Web sitesi kurmak için öncelikle neye ve nasıl bir siteye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemeniz gerekir. Eğer forum ya da benzeri bir site kurmak istiyorsanız, PHP programlama dili pek çok açıdan işinizi görmeye yetecektir. Ancak kuracağınız sitenin güvenlik açısından daha sağlam bir zemine oturmasını istiyorsanız da ASP programlama dilini tercih edebilirsiniz. Bu nedenle öncelikle nasıl bir web sayfası istediğinize tam olarak kara vermeli ve bunun ardından ile koyulmalısınız. Bunların dışında bir web sayfası yapmak için aşağıdaki programlama dillerini bilmeye ihtiyacınız vardır. Şimdi bunların neler olduklarına yakından bakalım.

  • PHP
  • HTML
  • JAVA
  • CSS
  • ASP
  • MYSQL

Genel olarak bir web sayfası oluşturmak için yukarıda yer alan programlama dillerini ve dili yazacağınız uygulama programlarını öğrenmeniz gerekir. Ayrıca HTML tam olarak bir programlama dili sayılmaz. HTML aslında bir ara yüzdür ve yapılan işlemlerin ekran üzerinde çıktısını gösterir. Bu nedenle HTML’i tam anlamıyla programlama dilleri arasında göstermek doğru olmaz.

Diğer yandan CSS için de aynı durum geçerlidir. CSS genel olarak web sayfalarında görsel öğelerin düzenlenmesinde etkilidir. Örneğin CSS ile bir stil belirlersiniz ve bu stili web sayfanızın istediğiniz bir bölümünde sadece bir kod yardımı ile kolayca kullanabilirsiniz. Bu şekilde kodları yeniden yazmak zorunda kalmaz ve sadece hazırlanmış olan stilden çekmiş olursunuz.

Test

Form Gönderimi

Tamam