Bayilik Nedir

Bayilik bir firmanın üretmiş veya tedarik etmiş olduğu ürün ve hizmetin satışı, pazarlaması, desteği ve diğer organizasyonlarının başka bir firma veya birey tarafından yürütülmesine verilen bir iş türüdür.

İki taraf tarafından bayilik anlaşması yapılırken tüm şartlar, koşullar belirlenir ve bu kurallar dahilinde bayilik faaliyetleri başlatılır, sözleşmelerde genelde bayilik anlaşmasının iptali için cezai maddeler bulunur.

Birçok farklı bayilik modeli bulunmaktadır bunlar, Ana bayi, alt bayi, bölge bayi, dağıtıcı bayi vb. bayilik veren firmalar kendi iş modellerine göre bayilik modellerini belirlemektedirler.

Türkiye’de bayilik veren firmalar oldukça çok bulunmaktadır. Bayilik veren firmaların çoğunluğu pazarlarını büyütmek istemelerindendir. Yeni girişimciler için bazı bayilik sağlayan firmaların şartları oldukça cazipken diğerlerininki oldukça zordur.

Ülkemizde son zamanlarda her sektörden bayilik veren firmalarla karşılaşmak mümkündür. Riskli olmasına rağmen özellikle gıda sektörü aşırı derecede bayilik çalışması yapmaktadır. Gıda sektöründe bozulma ürünlerin son kullanım tarihi olduğundan dolayı Pazar durumunuzu iyi ayarlamanız gerekmektedir.

Bayilik neden popüler?

Bayilik, yeni girişimciler için popüler olmaktadır, bunun nedeni büyük sermayelere gerek duymadan ana firmanın ürünlerinin satış pazarlamasını yaparak çok fazla riske girmeden kendi işinizin patronu olma imkanı sunduğundandır. Üretim, Altyapı maliyetlerine girmeden kolayca girişimci olabiliyorsunuz. Zengin olmak için satmak yeterli, üretim işin riskli yönüdür.

Test

Form Gönderimi

Tamam